Sétálj velem a Pafoszi Régészeti Parkban!


 Kalandozzunk egy kicsit Pafoszon, Ciprus délnyugati sarkában. Pafosz a Kr.u. másodiktól a negyedik századig Ciprus fővárosa volt, a negyedik században azonban földrengés sújtotta. Bár a várost újjáépítették, az új főváros akkor Salamis lett. 

Pafosz ma egy kedvelt üdülőváros, ami ráadásul télen sem néptelen! A kedves kis város a strandokon kívül sok kulturális látnivalót is tartogat számunkra, melyek közül most a Kato Pafoszi Régészeti Parkban (Paphos Archeological Park) teszünk egy sétát, mely az UNESCO világörökség része. A park a Kr.e. 4. századtól büszkélkedhet emlékekkel, azonban a legtöbb látnivaló a római időszakból maradt fenn.


A régészeti park egy elég nagy területen fekszik a tengerparton, így érdemes néhány órát rászánni, mindent megcsodálni, elolvasgatni. A szabadtéri részeken kívül több épületbe is bemehetünk, melyek között modernebb múzeumot és a római kori, főként mitológiai témájú mozaikokat bemutató házakat egyaránt találunk. Mielőtt bejárjuk a parkot, hűsöljünk egyet a Látogatói Központ (Visitor Center) légkondicionált termében, ahol hasznos információkkal gazdagodhatunk sétánkhoz, ha nem vagyunk olyan szerencsések, hogy idegenvezető mesél nekünk érdekes történeteket!

Pafosz Régészeti Park
széles lépcsősor a Pafoszi Régészeti Parkban

A bejárathoz közeli lépcsőkön sétáljunk fel és csodálkozzunk rá a mediterrán növényzet, a tenger és a lábunk előtt elterülő sok-sok emberöltővel előttünk élt őseink életét és munkáit bemutató lelőhely harmóniájára. Kicsit utazzunk vissza az időben és hagyjuk magunkat beszippantani a görög istenek világába!

AZ ISTENEK HÁZAI

A Dionüszosz ház (House of Dionysos) Dionüszoszról, a bor istenéről kapta a nevét, akit gyakran ábrázoltak a több, mint 40 szobás épület mozaik padlóin. A villa a Kr.u. 2. században épült, de alatta korábbi, a hellenisztikus korból származó mozaikokat is találtak.

kép forrása: www.visitpafos.org.cy

az állatok ábrázolása is népszerű volt

Kb. 150 méterrel odébb áll a Thézeusz ház (House of Theseus), mely a Cipruson található legnagyobb római kori épület, több, mint 100 szobája van. Különféle épületrészeket találunk itt, páldául fürdőt, frigidáriumot (hideg levegőjű helyiség), fűtött szobákat, öltözőket. A falakat mindenhol mozaikokkal, márványlapokkal díszítették. Természetesen a villa névadójáról, Thézeuszról is láthatunk itt egy nagy mozaikot, aki a mitológia szerint megölte a félig ember, félig bika alakú Minotauroszt.

a Thézeusz ház alaprajza

geometrikus minták, használati tárgyak is megjelennek a mozaikokon

Folytatva utunkat a tenger felé, az Orfeusz ház (House of Orpheus) a következő állomás, ahol szintén megelevenedik sok mitológiai történet a falakon. Köztük természetesen Orfeuszé is, aki különleges muzsikájával nem csupán az isteneket, hanem az erdő vadon élő állatait is elkápráztatta. 

Orfeusz lantjával és a köré gyűlt vadállatokkal  (kép forrása: www.visitpafos.org.cy)

A negyedik ház (House of Aion) Aionról, az örökkévalóság istenéről kapta a nevét, keressétek meg őt is a sok istenség és más mitológiai alakok között!


EGYÉB LÁTVÁNYOSSÁGOK, AMIKET NE MULASSZ EL!

A park területén lévő mészkőből épült római kori odeont (kamaraszínházat) eredetileg a Kr.u. 2. században építették, de nyaranta még manapság is tartanak itt zenés és színházi előadásokat.

odeon háttérben a világítótoronnyal

A Saranta Kolones Castle (Negyven Oszlop Kastély) oszlopai, melyek egykor az arab támadásoktól védték a várost, szintén igen impozáns látványt nyújtanak. 

A Negyven Oszlop Kastély maradványai

Ha egy kedvenc helyemet kellene kiválasztani a parkon belül, akkor az a világítótorony lenne, ami nagyon harmonikus látványt nyújt a környező tájjal, melyből kiemelkedik és a tengerrel. Sajnos belülről nem lehet megnézni, de azért az oldalán pár lépést megtehetünk a lépcsőkön a kis zárt ajtóig. A park többi részéhez képest ez egy viszonylag modern épület, hiszen 1888-ban épült, hogy segítse a Pafosz kikötőjébe igyekvő hajókat.



A Királyok Sírja (Tombs of the Kings) is igen különleges, a hellenisztikus korból (Kr.e. 4. századtól) fennmaradt emlékhely, annak ellenére, hogy valójában nem királyok sírhelye volt, hanem a kor tehetősebb emberei kerültek az itteni barlangsírokba. Egyetlen kivétellel, volt ugyanis egy király, akit itt temettek el, Ptolemy Ekpator (élt Kr.e. 166-152), aki csupán 14 évesen fertőzésben halt meg. Érdekesség, hogy abban az időben bizonyítottan hasonló temetkezési szokásaik voltak, mint napjainkban. 

Például a kolliva nevű, gyümölcssaláta-szerű édességgel - mely főtt búzaszemekből, gránátalmából, mandulából, szárított gyümölcsökből áll -  kínálták a temetés során a rokonokat, ismerősöket, ismeretleneket. Ez a szokás manapság is él Cipruson, temetésekkor vagy az elhunyt szeretteikre történő megemlékezéskor hagyományosan kollivát is készítenek. 

A Királyok Sírjáról, erről a nem mindennapi helyről egy pár perces látványos videót is megnézhettek:

AZ IDEGENVEZETŐ TIPPJE!


"Ezt az egész arheológiai parkot úgy kell elképzelni, mint egy ókori Rózsadombot totális luxussal! 1000-1500-3000 négyzetméteres luxusvillákkal, ahol hidegburkolásként a padlót mozaikokkal rakták ki. Jó kis szaftos sztorikat ábrázoltak a képeken... és már akkor is katalógusból dolgoztak... snittek voltak... a bonyolult részt a mester, az egyszerű részt a rabszolgák készítették! Innen ered a frázis: RABSZOLGAMUNKA... Az unalmas, monoton, egyhangú munka amikor a szerencsétlen rabszolga 3 napon keresztül csak fehér kis 1x1 cm-es kis mozaikokat rakott!"

Amennyiben szívesen fedeznétek fel Ciprust egy tapasztalt, kedves, magyar nyelvű idegenvezető segítségével, keressétek bátran Melindát az alábbi elérhetőségeken:

  • Tel.: 0035799588391
  • Email cím: hamatila@gmail.com
  • Facebook oldal és Messenger üzenet: Melinda Hamatila 


PRAKTIKUS INFORMÁCIÓK

A Park nyitvatartási ideje:

  • Április 16. - Szeptember 15.: 8:30 - 19:30
  • Szeptember 16. - Április 15.: 8:30 - 17:00
  • Egész évben látogatható, kivéve ünnepnapokon
  • A belépő ára: 4.5 EUR/fő, a Királyok Sírja plusz 2.5 EUR. 
  • Tíz főnél nagyobb szervezett csoportok számára 20% kedvezményt biztosítanak.
  • Amennyiben esetleg több múzeumot, régészeti parkot is szeretnétek meglátogatni, akkor érdemes 1, 3 vagy 7 napos bérletet váltani, ezekről bővebb infót, árakat ide kattintva találtok.
  •  A parkot célszerű nem a legnagyobb melegben felkeresni. De mindenképp ajánlott elegendő innivalót vinni magatokkal, valamint kalapot vagy egyéb fejfedőt. Szerintem egy kényelmes túraszandál vagy sportcipő az ideális választás a sétához!
  • Töltsétek le a Pafos UNESCO Archaeological Park Appot a telefonotokra! Az app ugyan nem helyettesíti a személyes idegenvezetőt, de amennyiben nincs veletek ilyen személy akkor nagyon sokat tud segíteni, ha tudtok angolul. Van benne térkép, részletes leírás az összes Házról, sőt még audio guide és videok is. Annak is ajánlom az appot, akinek nincs lehetősége felkeresni a parkot, mert nagyon sok szuper fotó van benne a mozaikokról és egyéb látnivalókról.

Ha nem kellene belépőt fizetni azt mondanám, hogy ez egy szuper hely arra, hogy rendszeresen járjon ide az ember romantikus sétákra, családi piknikezésekre is. Így viszont csak azt kívánom, hogy legalább egyszer keressétek fel ezt a parkot, akkor viszont szánjatok rá elég időt, hogy jól szemügyre tudjatok venni minden kis részletet!

A bejegyzés forrásai, illetve bővebb infó angolul: itt és itt.

 Ha tetszett, amit olvastál csatlakozz Facebook oldalunkhoz, hogy ne maradj le az új bejegyzésekről!

...............

Előző bejegyzés:

Ünnepeljük meg a Füstös Csütörtököt!

Következő bejegyzés:

Büyük Han, a legnagyobb karavánszeráj Cipruson 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések